منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 15 مخزن GitHub که هر توسعه دهنده ای باید بداند!

15 مخزن GitHub که هر توسعه دهنده ای باید بداند!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
15 مخزن GitHub که هر توسعه دهنده ای باید بداند!

مخزن GitHub مانند یک شبکه اجتماعی اختصاصی برای توسعه دهندگان است که به آنها کمک می کند تا شبکه شوند، تجربیات خود را با توسعه دهندگان در سراسر جهان به اشتراک بگذارند، از دانش یکدیگر بهره مند شوند و در پروژه های مختلف همکاری کنند.

دانستن مخزن GitHub یک مسئله مهم برای توسعه دهندگان است که می تواند به آنها کمک کند دانش و مهارت های خود را به روز کنند. به همین دلیل معمولا یکی از مشکلات توسعه دهندگان شناخت بهترین مخزن گیت هاب است.

در این مقاله وبلاگ پارس پاک، 15 مخزن کاربردی GitHub را برای توسعه دهندگان معرفی می کنیم. اما قبل از ورود به موضوع اصلی، بهتر است نکات کمی در مورد مخازن GitHub ارائه شده در این مقاله بدانید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مخزن تایپ شده GitHub چه ویژگی خاصی دارد؟

GitHub یک پلت فرم آنلاین است که برای توسعه دهندگان از سراسر جهان قابل دسترسی است. در GitHub، این کارشناسان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دانش، آموزش، پروژه ها و غیره را به اشتراک بگذارند. طبق آمار اعلام شده حدود 100 میلیون کاربر در بیش از 300 میلیون مخزن گیت هاب فعال هستند! اکنون، با چنین اعدادی، چگونه می توانید بهترین مخزن GitHub را پیدا کنید؟

معمولاً چندین معیار برای تشخیص مخزن محبوب GitHub وجود دارد. یکی از آنها تعداد ستاره های موجود در تانک ها است. در این مقاله همچنین سعی شده است 15 نمونه از بهترین مخزن گیت هاب در سال 2023 بر اساس تعداد ستاره ها را به شما معرفی کنیم. مخازن معرفی شده می توانند به شما در استفاده از نکات یادگیری مفید و به روز و تجربیات توسعه دهندگان در سراسر جهان کمک کنند.

ویژگی های بهترین مخزن GitHub

ویژگی های GitHub مخزن

آشنایی با 15 مخزن محبوب GitHub

مخازن GitHub برای توسعه دهندگان بسیار مفید هستند. در ادامه، 15 نمونه از مخازن محبوب GitHub را بر اساس تعداد ستاره ها ارائه می کنیم.

1. freeCodeCamp

ستاره دارترین مخزن GitHub برای توسعه دهندگان با بیش از 360000 ستاره، freeCodeCamp است. این مخزن وابسته به سازمان freeCodeCamp است که وب سایت آن در همان آدرس موجود است.

این مخزن GitHub بر آموزش طراحی وب واکنشگرا و یادگیری ماشین با پایتون تمرکز دارد. تعداد آموزش های موجود در این مخزن حدود 9000 مورد است که به همراه 11 گواهی ارائه می شود. تمامی ویژگی های ذکر شده freeCodeCamp را در بالای لیست مخازن برتر GitHub قرار می دهد.

2. EbookFoundation/کتاب های برنامه نویسی رایگان

این دومین مخزن در لیست مخازن گیت هاب است که با بیش از 260000 ستاره در این موقعیت قرار دارد و توسط بنیاد رایگان کتاب الکترونیکی پیاده سازی شده است. این مخزن به دلیل دسترسی توسعه دهندگان به آموزش های چند زبان مختلف به عنوان یکی از مخازن محبوب GitHub شناخته می شود. مطالب آموزشی ارائه شده در این زمینه به صورت پادکست، کتاب، دوره ها و دوره های آنلاین رایگان، Code Playgrounds و فرمت های دیگر در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرد.

3. جواشم/کدینگ-مصاحبه-دانشگاه

در جایگاه سوم این فهرست جواشم با بیش از 250 هزار ستاره قرار گرفته است. این مخزن GitHub توسط دانشگاه Coding Interview اداره می شود و در موضوعات مهندسی نرم افزار تخصص دارد.

آنچه در مورد این مخزن GitHub مهم است این است که محتوای آموزشی موجود در آن فقط در مورد مهارت های مهندسی نرم افزار سخت نیست. بلکه برنامه نویسان و مهندسان نرم افزار می توانند با کمک آموزش مهارت های نرم رزومه خود را بهتر بنویسند، برای دریافت پروژه ها به خوبی مذاکره کنند و در مصاحبه بهتر به نظر برسند.

فرمت محتوای آموزشی مخزن جواشام در قالب های مختلف مانند کتاب، دوره های آنلاین، ویدئوها و وب سایت های آموزشی مشابه مخزن قبلی گیت هاب است.

4. sindresorhus/عالی

Sindresorhus چهارمین مورد در لیست بهترین مخزن GitHub برای توسعه دهندگان است که بیش از 240 هزار ستاره دارد. مانند دو مثال قبلی، این مخزن محتوای آموزشی را در قالب های مختلف ارائه می دهد. از جمله وب سایت های آموزشی، رویدادها، کتاب ها و مستندها.

همچنین، این مخزن محبوب GitHub دارای سازمان های معتبر و مرتبط است. مزیت آموزش های Sindresorhus این است که در کنار محتوای آموزشی تخصصی از سرگرمی نیز بهره می برد و بدین ترتیب مخاطب از تماشای آموزش ها بهره بیشتری خواهد برد.

5. kamranahmedse/توسعه-نقشه راه

این مخزن GitHub نقشه راه توسعه دهندگان را پیاده سازی می کند و یک منبع رایگان ایده آل برای شروع سفر شما از یادگیری کد تا تبدیل شدن به یک توسعه دهنده حرفه ای است. مخزن نقشه راه توسعه دهنده بیش از 230000 ستاره دارد و کاربران آن با انگیزه و مشتاق یادگیری هستند.

6. public-apis/public-apis

همانطور که از نام آن پیداست، این مخزن GitHub طیف گسترده ای از API های رایگان را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. حدود 1400 API در مخزن عمومی apis وجود دارد که به 50 دسته مختلف تقسیم شده اند که موضوعات مختلف را پوشش می دهند. public-apis با حدود 230 هزار ستاره در جایگاه ششم این فهرست قرار دارد.

مخزن محبوب GitHub

بهترین مخزن در GitHub

7. donnemartin/systems-design-primer

هفتمین مخزن محبوب GitHub با بیش از 210000 ستاره System Design Primer است. این مخزن اطلاعات جامعی را در زمینه سیستم های طراحی در مقیاس بزرگ ارائه می دهد. و در این زمینه محتوای آموزشی به اشکال مختلف در اختیار کاربران قرار می گیرد. از جمله کتاب های مرجع و وب سایت ها و فلش کارت ها.

8. فیس بوک / واکنش

هشتمین مخزن، facebook/react، توسط مهندسان متا ایجاد شده و حدود 200000 ستاره دارد. این مخزن محبوب GitHub مخزنی است که در موضوعات جاوا اسکریپت تخصص دارد. از این رو برای متخصصان این حوزه بسیار مفید خواهد بود.

9. codecrafters-io/build-your-own-x

مخزن build-your-own-x GitHub مکانی برای یادگیری و به اشتراک گذاری دانش در مورد زبان های برنامه نویسی مختلف است. این مخزن GitHub به مهندسان نرم افزار و توسعه دهندگان وب کمک می کند تا اطلاعات مفیدی در مورد نحوه کار و ایجاد نرم افزارهای مختلف بیاموزند. نکته مهم دیگر یادگیری نحوه ساخت یا بازسازی چیزهایی مانند تجسم های سه بعدی و فریم ورک های فرانت اند است. موضوعی که به کاربرد این مخزن برای توسعه دهندگان می افزاید.

هر آنچه را که باید درباره Git و GitHub بدانید در مقاله زیر بخوانید.

دروازه چیست؟

10. تانسورفلو

TensorFlow یک چارچوب یادگیری ماشینی سرتاسری است که توسط محققان گوگل توسعه یافته است. این مخزن GitHub با حدود 170 هزار ستاره شامل ابزارها و منابع و دوره های مختلف است.

11. getify/You-Dont-Know-JS

یازدهمین مخزن در لیست بهترین مخازن GitHub در واقع یک نسخه کتاب الکترونیکی است. نسخه دیجیتالی کتاب You Don’t Know JS Yet که اطلاعات مفیدی در مورد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در اختیار متخصصان این حوزه قرار می دهد.

12. trikhleb/javascript-algorithms

اگر به دنبال یک مخزن GitHub برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت از مبتدی تا پیشرفته هستید، این مخزن انتخاب مناسبی است. در مخزن مذکور فایل های آموزشی برای الگوریتم های پیاده سازی شده با جاوا اسکریپت وجود دارد. این فایل ها با برچسب هایی از مبتدی تا پیشرفته دسته بندی می شوند که خواندن آنها را آسان می کند. در هر فایل، علاوه بر مطالب مطالعه، یک فایل README وجود دارد که شما را به منابع مطالعاتی اضافی هدایت می کند.

13. twbs/bootstrap

مخزن Bootstrap GitHub وب سایت Bootstrap را نگهداری می کند و حاوی محتوایی برای زبان های برنامه نویسی محبوب مانند HTML، CSS و JavaScript است. علاوه بر این محتوا، کاربران می‌توانند با نسخه‌های جدید بوت استرپ آشنا شوند و اشکالات موجود را گزارش کنند.

بهترین مخازن GitHub

بهترین مخزن در GitHub

14. وینتا/پایتون عالی

مخزن Awesome Python GitHub روی زبان برنامه نویسی پایتون تمرکز دارد. در این مخزن مطالب آموزشی در قالب های مختلف از جمله کتاب، پادکست، وب سایت مفید و خبرنامه موجود است و کاربران می توانند با آنها آموزش ببینند.

15. اهمیزش/اهمیزه

اگر با Zsh یا Zshell کار می کنید، Oh My Zsh قطعا منبع مناسبی برای شماست. آیتم های مختلفی مانند 300 پلاگین و 140 تم مختلف و سایر ابزارهای مفید مرتبط با ZShell را می توان در این مخزن محبوب GitHub یافت. Oh My Zsh دارای راهنمای نصب و استفاده از پلاگین ها و تم ها و همچنین یک روش به روز رسانی دستی یا خودکار است که می تواند برای کاربران Zshell مناسب باشد.

راهنمای جامع نصب و پیکربندی Git در لینوکس، ویندوز و مک را در مقاله زیر بخوانید.

آموزش نصب گیت

نتیجه

تعداد مخزن GitHub به حدود 300 میلیون مورد می رسد که هر کدام به موضوع و زبان خاصی در زمینه برنامه نویسی می پردازند. این مخازن به عنوان مخازن نیز شناخته می شوند و معیارهای مختلفی برای طبقه بندی آنها وجود دارد. مثلا نوع زبان برنامه نویسی و درجه تخصصی بودن مطالب و تعداد ستاره ها.

در این مقاله وبلاگ پارس پاک سعی کردیم 15 نمونه از بهترین مخازن گیت هاب را ارائه کنیم. مخازنی که برای هر توسعه دهنده ای مفید خواهد بود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا ابهامی در مورد این موضوع دارید با ما در میان بگذارید.

یک مخزن GitHub برای توسعه دهندگان می تواند مانند دانشگاهی باشد که در آن می توانند دانش، تجربه، اخبار و اطلاعات روز را منتقل کنند و شبکه کنند و در پروژه های مختلف شرکت کنند.

سوالات متداول

1. GitHub چیست؟

GitHub یک پلت فرم آنلاین است که برای توسعه دهندگان از سراسر جهان قابل دسترسی است. در GitHub، این کارشناسان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دانش، آموزش، پروژه ها و غیره را به اشتراک بگذارند.

2. چگونه امکان دانلود رایگان کتاب You Don’t Know JS Yet وجود دارد؟

برای مطالعه رایگان این کتاب، می توانید به نسخه دیجیتال آن در مخزن GitHub با نام getify/You-Dont-Know-JS دسترسی داشته باشید.

3. چگونه یاد بگیریم که Zsh چگونه کار می کند؟

اگر قصد دارید با Zsh یا Zshell کار کنید و می خواهید در مورد آنها بیشتر بدانید، مخزن Oh My Zsh منبع مفیدی برای شما خواهد بود. آیتم های مختلفی مانند 300 پلاگین و 140 تم مختلف و سایر ابزارهای کاربردی مرتبط با ZShell در این مخزن یافت می شود. علاوه بر این، Oh My Zsh دارای راهنمای نصب و استفاده از پلاگین ها و تم ها و یک روش به روز رسانی دستی یا خودکار است که می تواند برای کاربران Zshell مناسب باشد.