منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 5 راه حل عملی برای تغییر نام دامنه وب سایت خود بدون از دست دادن سئو

5 راه حل عملی برای تغییر نام دامنه وب سایت خود بدون از دست دادن سئو

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
5 راه حل عملی برای تغییر نام دامنه وب سایت خود بدون از دست دادن سئو

هر کسب و کاری که از وب سایتی برای جذب مشتری استفاده می کند سعی می کند به بالاترین رتبه در نتایج گوگل دست یابد و برای این منظور از تکنیک های سئو استفاده می کند. اگر کسب و کاری داشته باشید و بتوانید رتبه اول را در نتایج جستجوی کاربران اینترنت کسب کنید، بدون شک مشتری جذب خواهید کرد و در نتیجه درآمد بیشتری خواهید داشت.

نتایج سئو وب سایت مستقیماً بر آدرس دامنه شما تأثیر می گذارد. اما اگر بخواهید آدرس وب سایت خود را تغییر دهید چه؟ آیا تمام تلاش هایی که برای بهینه سازی سئو وب سایت خود انجام می دهید به هدر می رود؟ در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه نام دامنه وب سایت خود را بدون از دست دادن سئو تغییر دهید.

1. مالکیت دامنه قبلی را حفظ کنید

برای رتبه بندی وب سایت شما، گوگل باید صفحات وب سایت شما را ایندکس کند. به عبارت دیگر، گوگل باید راهی برای دسترسی به صفحات وب سایت شما و ایندکس کردن صفحات پیدا کند. گوگل و سایر موتورهای جستجو این کار را با کمک ربات ها انجام می دهند. به زبان ساده، ربات‌های گوگل روبات‌هایی هستند که در صفحات وب‌سایت شما می‌خزند تا اطلاعات مهم را شناسایی کرده و در نهایت آن‌ها را در نتایج خود به کاربران نشان دهند.

هنگام ثبت دامنه، اطلاعات مهمی از جمله نام و اطلاعات تماس خود را دریافت خواهید کرد. بخشی از این اطلاعات در whois منتشر می شود و یکی از وظایف مهم آنها شناسایی صاحب دامنه است. ربات های گوگل به طور مرتب این اطلاعات را جمع آوری می کنند و این بدان معناست که اگر تغییری در مالکیت دامنه ایجاد شود، ربات های هوشمند گوگل به سرعت متوجه این تغییر خواهند شد.

یکی از عوامل موثر بر سئوی وب سایت از نظر الگوریتم های گوگل، مدت زمانی است که مالکیت دامنه وب سایت تغییر نکرده است. به عبارت دیگر، برای گوگل مهم است که آیا مالک دامنه وب سایت تغییر کرده است یا خیر. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتی اگر به دلایل مختلف از جمله تغییر برند قصد دارید دامنه دیگری را برای وب سایت خود ثبت کنید، باز هم مالک دامنه قبلی هستید. اگرچه برای این کار باید هزینه تمدید اشتراک سالانه دامنه بپردازید، اما قطعاً ارزش پرداخت آن هزینه را دارد.

ثبت دامنه و خرید

2. یک نقشه سایت جدید ایجاد کنید و آن را به گوگل ارسال کنید

طبق گفته گوگل، رتبه بندی وب سایت از طریق چندین الگوریتم انجام می شود. بنابراین، اگر قصد دارید به صورت حرفه ای روی سئوی وب سایت خود کار کنید، باید آن را همانطور که الگوریتم های گوگل در نظر می گیرند، طراحی و توسعه دهید. انجام این کار معمولاً پیچیدگی‌های زیادی دارد و دلیل آن این است که این الگوریتم‌ها دائماً در حال به‌روزرسانی هستند و شما همیشه باید ایده گسترده‌ای از نحوه عملکرد آنها داشته باشید.

یکی دیگر از عوامل موثر بر سئو سایت، نقشه سایت است. این نقشه به ربات های گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری کمک می کند تا تمام صفحات وب سایت شما را شناسایی کند. روش کار به این صورت است که ربات از طریق صفحه اصلی وب سایت به وب سایت نفوذ می کند و با لینک هایی که در وب سایت قرار داده اید به عمیق ترین نقاط آن می رسد.

تغییر دامنه سایت وردپرس

چگونه نام دامنه را بدون از دست دادن سئو تغییر دهیم؟

اکنون یک نکته مهم در بهینه سازی سئوی وب سایت را به شما یادآوری می کنیم: همه پیوندهای یک وب سایت باید از طریق پیوند دیگری یا صفحه اصلی آن قابل دسترسی باشند. به عبارت دیگر، اگر لینکی در وب سایت شما وجود داشته باشد که از طریق لینک های دیگر قابل دسترسی نباشد، ربات های گوگل نیز نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل گوگل این لینک را ایندکس نمی کند. به این لینک ها صفحات یتیم می گویند.

نقش نقشه سایت در یافتن لینک های وب سایت توسط ربات ها بسیار مهم است. به عبارت دیگر، ربات ها از نقشه سایت برای یافتن راه خود به لینک های داخلی استفاده می کنند. هنگامی که یک وب سایت جدید راه اندازی می کنید، یک نقشه سایت که یک سند XML است ایجاد کنید و آن را به گوگل ارسال کنید. این کار بسیار ساده است و با چند کلیک ساده در کنسول جستجوی گوگل قابل انجام است.

خدمات هاست سئو چیست؟ کاربرد آن چیست و چقدر می تواند در بهبود سئوی وب سایت شما موثر باشد؟ در مقاله زیر بخوانید.

هاست سئو چیست؟

3. از ریدایرکت 301 برای رفتن به صفحات جدید استفاده کنید

حالا فرض کنید یک وب سایت قدیمی دارید که رتبه خوبی در گوگل دارد و یک وب سایت جدید که می خواهید نتایج مشابهی در آن داشته باشید. برای این کار باید صفحات وب سایت قدیمی خود را به همان صفحات اما در وب سایت جدید هدایت کنید.

تغییر مسیر به گوگل اطلاع می دهد که محتوای وب سایت قدیمی را کجا پیدا کند. تغییر مسیر 301 که به آن “redirect دائمی” نیز می گویند، این کار را به بهترین شکل انجام می دهد. با استفاده از تغییر مسیر، موتورهای جستجو متوجه خواهند شد که محتوای قدیمی به وب سایت دیگری منتقل شده است که به وب سایت شما کمک می کند رتبه قبلی خود را حفظ کند.

تغییر نام دامنه در دایرکت ادمین

بدون از دست دادن سئو نام سایت را تغییر دهید

4. مراجع خود را به روز کنید

یکی از مهم ترین عوامل در سئو، تعداد لینک هایی است که به صفحات وب سایت شما از سایر وب سایت ها می رسد. در واقع چیزی که برای گوگل اهمیت دارد میزان محبوبیت وب سایت شماست. میزان این محبوبیت با تعداد لینک هایی که توسط وب سایت های دیگر به وب سایت شما داده می شود اندازه گیری می شود.

حال فرض کنید تعدادی لینک از وب سایت های دیگر به صفحات وب سایت قدیمی شما داده شده است. بنابراین، باید با مدیران این وب سایت ها تماس بگیرید و از آنها بخواهید که لینک های خود را به آدرس جدید شما تغییر دهند. اگر تعداد این لینک ها زیاد است، توصیه می کنیم از وب سایت هایی شروع کنید که بیشتر مورد اعتماد گوگل هستند. توجه به به روز رسانی بک لینک ها بسیار مهم است. گوگل دوست ندارد بک لینک به وب سایت شما خطای 404 دریافت کند این به معنای یک نقطه منفی قوی در سئوی وب سایت شماست!

برای آشنایی با انواع ریدایرکت ها، نحوه انجام آنها و کاربردهای آن، مقاله زیر را مطالعه کنید.

انواع ریدایرکت و تاثیر آنها در بهینه سازی سئو سایت

5. تغییر نام دامنه خود را به گوگل اطلاع دهید

همه متخصصان سئو سعی در بهینه سازی وب سایت ها برای نتایج گوگل دارند. به عبارت دیگر، بهینه سازی برای سایر موتورهای جستجو مانند یاهو کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. به همین دلیل، بهتر است گوگل را از تصمیم خود برای تغییر نام دامنه مطلع کنید. این کار را می توان به راحتی از طریق کنسول جستجوی گوگل انجام داد. برای انجام این کار، باید موارد زیر را انجام دهید:

  • وب سایت جدید خود را اضافه کنید
  • اعلام و تأیید کنید که مالک وب سایت هستید.

نام دامنه خود را تغییر دهید

چگونه نام سایت را بدون از دست دادن سئو تغییر دهیم؟

نتیجه

کسب و کارها برای به دست آوردن نتایج بهتر در گوگل با سایر رقبا مشکل دارند. این رویارویی معمولا به انرژی زیادی نیاز دارد و می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد. با این حال، در برخی موارد و به دلایل مختلف، از جمله تغییر نام تجاری، ممکن است تصمیم به تغییر نام دامنه خود بگیرید.

در نگاه اول، این ممکن است به نظر بیهوده تمام تلاشی باشد که برای سئو وب سایت خود انجام داده اید. با این حال، راه حل هایی برای این مشکل وجود دارد. در این مقاله آموزش دامنه ۵ روش اساسی برای تغییر نام دامنه بدون از دست دادن سئو را به شما آموزش دادیم. امیدواریم با استفاده از این راهکارها شاهد افت سئوی وب سایت خود نباشید.

سوالات متداول

1. آیا تغییر دامنه باعث از بین رفتن نتایج سئوی وب سایت می شود؟

لازم نیست. در این مقاله راه حل هایی را برای جلوگیری از این مشکل به شما آموزش داده ایم.

2. اگر نام دامنه را تغییر دهید باز هم باید دامنه قبلی را حفظ کنید؟

اگر نتایج سئو خوبی در وب سایت خود کسب کرده اید، فراموش نکنید که وب سایت قبلی خود را حفظ کنید. یکی از روش های حفظ نتایج سئو در صورت تغییر نام دامنه، تغییر مسیر صفحات قدیمی به صفحات جدید است که تنها زمانی امکان پذیر است که به دامنه قبلی دسترسی داشته باشید.

3. آیا داشتن دو وب سایت نتایج سئو را بهبود می بخشد؟

این کاملا به استراتژی سئوی شما بستگی دارد. با این حال، اگر دو وب سایت دارید و هر دو موقعیت خوبی در نتایج گوگل دارند، احتمال اینکه روی یکی از آنها کلیک کنید بیشتر از یک وب سایت است. با این حال، به خاطر داشته باشید که شما همچنین باید با سئو راه بیشتری را طی کنید. بنابراین، به عنوان یک توصیه کلی، بهتر است دو برابر تلاش بیشتر برای یک وب سایت به جای سئو در دو وب سایت به صورت موازی انجام شود.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا تغییر دامنه باعث ازدست‌رفتن نتایج سئو وب‌سایت می‌شود؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “لزوماً نه. ما در این مقاله راهکارهایی را به شما آموزش داده‌ایم تا از این مشکل جلوگیری کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “درصورت تغییر نام دامنه، همچنان باید دامنه قبلی را نگه داشت؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “اگر به نتایج خوبی در سئو وب‌سایتتان رسیده‌اید، حتماً وب‌سایت قبلی خود را نگه دارید. یکی از روش‌ها برای حفظ نتایج سئو درصورت تغییر نام دامنه، ریدایرکت‌کردن صفحات قدیمی به صفحات جدید محسوب می‌شود که فقط زمانی امکان‌پذیر است که دسترسی شما به دامنه قبلی برقرار باشد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا داشتن دو وب‌سایت باعث بهبود نتایج سئو می‌شود؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “کاملاً به استراتژی سئو شما بستگی دارد. به‌هر‌حال، اگر دو وب‌سایت داشته باشید و هر دو هم از جایگاه مناسبی در نتایج گوگل برخوردار باشند، بخت کلیک روی یکی از آن‌ها بیشتر از زمانی است که یک وب‌سایت داشته باشید. بااین‌حال، توجه کنید که شما هم باید دو بار زحمت سئو را به‌دوش بکشید؛ بنابراین، به‌عنوان توصیه کلی بهتر است روی یک وب‌سایت دو برابر زحمت بکشید تا اینکه سئو دو وب‌سایت را به‌طورموازی پیش ببرید.”
}
}]
}

نوشتن 5 راهکار کاربردی برای تغییر نام دامنه وب سایت بدون از دست دادن سئو برای اولین بار در پارس پک. به نظر می رسد.