منو سایت

a.toosi

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
a.toosi

 

کلمه ابر در اصطلاحات تجاری امروزی رایج شده است. از آنجایی که شرکت‌های بیشتری کسب‌وکار خود را به ابر مهاجرت می‌کنند، راه‌حل‌های مختلفی متناسب با نیازهای آن‌ها ایجاد شده است.

در حال حاضر سه نوع اصلی راه حل محاسبات ابری وجود دارد:

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)
پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)
نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)
این مقاله به تفاوت های اصلی بین آنها، مزایا و معایب آنها و زمان استفاده از آنها می پردازد.

 

ابر

IaaS در مقابل PaaS و SaaS: تفاوت های کلیدی

زیرساخت به عنوان یک سرویس یک راه حل سلف سرویس است که در آن یک ارائه دهنده شخص ثالث یک زیرساخت رایانش ابری مقیاس پذیر را فراهم می کند. میزبان زیرساخت را فراهم می کند در حالی که مشتری نرم افزار را مدیریت می کند.
پلتفرم به عنوان یک سرویس راه حلی است که زیرساخت و محیط زیربنایی را برای توسعه و استقرار برنامه ها فراهم می کند. این به مشتریان اجازه می دهد تا روی توسعه برنامه تمرکز کنند در حالی که میزبان تمام اجزای دیگر را مدیریت می کند.
Software-as-a-Service یک راه حل میزبانی مرکزی است که در آن یک فروشنده شخص ثالث یک برنامه را نگهداری می کند و آن را از طریق اینترنت به مشتریان ارائه می دهد. این یک راه حل آماده برای استفاده است که در آن میزبان مسئول مدیریت تمام مسائل فنی است.

 

ابر

 

IaaS در رایانش ابری چیست؟

زیرساخت به عنوان یک سرویس یک راه حل محاسبات ابری بسیار انعطاف پذیر و مقیاس پذیر است که در آن میزبان اجزای زیرساخت را بر اساس مدل پرداخت ارائه می دهد. این بدان معناست که مشتریان می توانند منابعی را که نیاز دارند خریداری کنند.

ارائه دهنده سرورهای اختصاصی، ذخیره سازی، سخت افزار شبکه و یک لایه مجازی سازی را فراهم می کند. مشتریان اجزا را از طریق یک API یا داشبورد کنترل و پیکربندی می کنند و به آنها کنترل کامل بر زیرساخت خود می دهند.

با انتقال زیرساخت به ابر و اجازه دادن به ارائه دهنده برای مدیریت منابع، مشتری بر مدیریت برنامه ها، میان افزارها، زمان اجرا و سیستم عامل ها تمرکز می کند.

 

ابر

 

مزایای
 • قابل انعطاف.
 • مقیاس پذیر زیرا به شما امکان می دهد منابع را در صورت نیاز اضافه و حذف کنید.
 • مقرون به صرفه است زیرا شما فقط برای منابعی که نیاز دارید پرداخت می کنید.
 • به راحتی از طریق داشبورد مشتری یا API قابل دسترسی است.
 • قابل تنظیم است زیرا کنترل زیرساخت را به مشتری می دهد.
معایب و محدودیت ها
 • نگرانی های امنیتی ممکن است به دلیل زیرساخت های چند مستاجر آن ایجاد شود.
 • مسائل فنی خارج از کنترل مشتری، مانند خرابی های ناشی از معماری های چند مستاجر.
 • بسته به میزبان، مسئولیت محافظت از خدمات و داده های موجود در منابع فیزیکی بر عهده ارائه دهنده است.
 • وابستگی به اتصال به اینترنت زیرا تنها راه دسترسی به زیرساخت است.
چه کسی از IaaS استفاده می کند؟

کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها از IaaS استفاده می‌کنند زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد از صرف زمان و پول ارزشمند برای خرید و راه‌اندازی سخت‌افزار اجتناب کنند. علاوه بر این، آنها خدمات مدیریت شده را برای برون سپاری تعمیر و نگهداری زیرساخت انتخاب می کنند.

کسب‌وکارهای بزرگ از IaaS استفاده می‌کنند زیرا محاسبات با کارایی بالا را با توانایی کنترل کامل برنامه‌ها و زیرساخت‌هایشان ارائه می‌دهد. آنها همچنین ممکن است IaaS را به راه حل های دیگر ترجیح دهند زیرا به آنها اجازه می دهد فقط منابع مورد نیاز خود را خریداری کنند.

موارد استفاده IaaS

محیط‌های آزمایش و توسعه هنگامی که برنامه‌ها را توسعه و آزمایش می‌کنید، می‌خواهید بتوانید به سرعت محیط‌ها را راه‌اندازی و حذف کنید. در چنین مواردی، انعطاف پذیری یک جزء حیاتی است زیرا به شما امکان می دهد منابع را در صورت نیاز مقیاس بندی کنید.

میزبانی وب. مناسب برای وب سایت های بزرگ و پیچیده با ترافیک متغیر. ماهیت مقیاس پذیر IaaS به غلبه بر اوج ترافیک و صرفه جویی در هزینه در حین کاهش ترافیک کمک می کند.

ذخیره سازی داده ها اگر می خواهید روی جنبه های دیگر کسب و کار خود تمرکز کنید، می توانید از IaaS برای راه اندازی و مدیریت سیستم های ذخیره سازی، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات خود استفاده کنید. این به ویژه در صورتی مفید است که حجم کاری غیرقابل پیش‌بینی دارید یا انتظار دارید با گذشت زمان افزایش یابد.

برنامه های تحت وب Infrastructure-as-a-Service مقیاس پذیری، قدرت محاسباتی و تمام زیرساخت های مورد نیاز برای میزبانی یک برنامه وب سازمانی را فراهم می کنند.

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ IaaS قدرت محاسباتی و پردازش بالایی را برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ فراهم می کند.

PaaS در رایانش ابری چیست؟

Platform-as-a-Service یک راه حل محاسبات ابری است که در آن میزبان همه منابع مجازی را ارائه و مدیریت می کند در حالی که مشتری (معمولاً یک تیم توسعه) برنامه و داده ها را ارائه می دهد. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه خود را سریع تر و آسان تر راه اندازی کنند.

با PaaS، ارائه دهنده سرورها، فضای ذخیره سازی، شبکه، سیستم عامل و زمان اجرا را فراهم می کند. مشتری مجبور نیست به هیچ یک از این مؤلفه ها فکر کند و اغلب ابزارهای DevOps را دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

بنابراین، شما تمام ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز برای توسعه برنامه خود را که توسط فروشنده متعلق، مدیریت و پیکربندی شده است، دریافت می کنید. این نه تنها نیاز به استخدام یک تیم برای حفظ چنین زیرساختی را از بین می برد، بلکه به شما امکان می دهد فقط بر روی توسعه تمرکز کنید.

 

ابر

 

مزایای
 • توسعه و استقرار سریع و آسان برنامه ها.
 • مقرون به صرفه است زیرا شما نیازی به خرید سخت افزار و راه اندازی زیرساخت و محیط زیر ندارید.
 • مقیاس پذیر
 • شامل به روز رسانی خودکار. ارائه دهنده از تمام به روز رسانی ها و وصله های امنیتی مراقبت می کند.
 • به راحتی قابل دسترسی است.
 • بدون نیاز به مدیریت زیرساخت
معایب و محدودیت ها
 • امنیت داده ها، جدا از این که داده های شما توسط شخص ثالث مدیریت می شود. همچنین ممکن است ارائه دهنده سیاست های میزبانی خاصی داشته باشد که ممکن است گزینه های امنیتی شما را محدود کند.
 • قفل فروشنده از آنجایی که برنامه به میزبان وابسته است، در صورت نیاز انتقال از یک ابر به ابر دیگر دشوار است.
 • مشکلات احتمالی سازگاری اگر برخی از مؤلفه‌ها خارج از ابر باشند، ممکن است با مشکلات ادغام بالقوه مواجه شوید.
چه کسی از PaaS استفاده می کند؟

در بیشتر موارد، پلتفرم به عنوان سرویس به عنوان چارچوبی برای توسعه برنامه ها استفاده می شود. اکثر تیم‌های توسعه به این راه‌حل مبتنی بر فضای ابری روی آورده‌اند تا با پیشرفت سریع فناوری و نیازهای مشتری همگام شوند. آنها به جای تمرکز بر راه اندازی و مدیریت زیرساخت ها، روی استقرار برنامه ها و ارائه ویژگی های جدید تمرکز می کنند.

موارد استفاده از PaaS

توسعه و مدیریت API. PaaS برای ایجاد API های جدید و همچنین مدیریت API ها استفاده می شود. بسیاری از شرکت ها چنین راه حلی را برای توسعه، استقرار، مدیریت و ایمن سازی API ها و میکروسرویس ها انتخاب می کنند.

اینترنت اشیاء در میان سایر منابع، PaaS محیط‌های کاربردی و ابزارهای مورد استفاده برای ادغام و اتصال برای توسعه اینترنت اشیا را فراهم می‌کند.

تحلیل کسب و کار. راه حل ابری برای تجزیه و تحلیل داده ها مناسب است زیرا ابزارهایی برای شناسایی الگوها و پیش بینی بر اساس داده های ارائه شده فراهم می کند.

SaaS در رایانش ابری چیست؟

نرم‌افزار به‌عنوان سرویس رایج‌ترین و رایج‌ترین مورد استفاده از سه راه‌حل ابری ذکر شده است. هر بار که یک مرورگر وب را باز می کنید و به ایمیل خود می روید، از SaaS استفاده می کنید.

SaaS یک برنامه مبتنی بر ابر است که کاربران از طریق اینترنت به آن دسترسی دارند. کلاینت ها با نرم افزار، میان افزار یا سخت افزار زیربنای برنامه کاری ندارند. این یک راه حل آماده برای استفاده است که مستقیماً برای استفاده به مشتری تحویل داده می شود.

برنامه های کاربردی توسعه یافته به عنوان SaaS از طریق اینترنت، معمولاً از یک مرورگر وب، قابل دسترسی هستند. بنابراین، آنها از هر نقطه با دسترسی به اینترنت قابل دسترسی هستند. در حالی که برخی از برنامه ها رایگان هستند، برنامه هایی که نیاز به پرداخت دارند معمولاً مبتنی بر اشتراک هستند.

 

ابر

 

مزایای

استفاده از آن آسان است زیرا نیازی به نصب، مدیریت یا به روز رسانی هیچ نرم افزاری توسط کاربران ندارد.
به راحتی از طریق اینترنت و از طریق مرورگر وب قابل دسترسی است.
من پول پس انداز می کنم. معمولا با اشتراک ماهانه یا سالانه.
مقیاس پذیر با مدل های مختلف اشتراک برای رفع نیازهای شما.

معایب و محدودیت ها

عدم کنترل فروشنده شخص ثالث، نرم افزار ادعا شده را مدیریت می کند.
وابستگی به اتصال به اینترنت
نگرانی های امنیتی برای محافظت از برنامه همراه با اطلاعاتی که در آن ذخیره می کنید به فروشنده متکی هستید.
عملکرد پایین در مقایسه با راه حل های در حال اجرا بر روی ماشین های اختصاصی.
حداقل سفارشی‌سازی ویژگی توسط برنامه اشتراک شما تعیین می‌شود و افزونه‌ها توسط ارائه‌دهنده ارائه می‌شوند.

چه کسی از SaaS استفاده می کند؟

SaaS توسط افراد، مشاغل کوچک و بزرگ برای ساده کردن دسترسی به داده ها، همکاری و بسیاری از کارهای داخلی و خارجی دیگر استفاده می شود. ویژگی های آن آن را برای بسیاری از مشاغلی که خواهان برنامه های کاربردی ساده و در دسترس هستند که فعالیت های تجاری روزانه را تسهیل می کنند، جذاب می کند.

موارد استفاده SaaS
وب سایت های تجارت الکترونیک استارتاپ هایی که به راه حلی سریع برای راه اندازی وب سایت های تجارت الکترونیک نیاز دارند، می توانند از SaaS برای سرعت بخشیدن به فرآیند و کاهش هزینه های اولیه استفاده کنند.

پلتفرم‌های همکاری پروژه‌هایی که به پلتفرم‌های همکاری به‌راحتی در دسترس نیاز دارند، اغلب از برنامه‌های نرم‌افزار به‌عنوان سرویس برای همکاری در پروژه و بررسی پیشرفت آن در زمان واقعی استفاده می‌کنند.

دسترسی به چندین دستگاه پروژه هایی که به برنامه هایی نیاز دارند که دسترسی وب و موبایل به داده ها را فراهم کنند.

کسب و کارهایی که فقط به یک راه حل نرم افزاری خاص برای مدت کوتاهی یا فقط در نقاط عطف خاص نیاز دارند، می توانند از برنامه های SaaS استفاده کنند. از آنجایی که آنها به طور مرتب به خدمات نیاز ندارند، دسترسی بر اساس تقاضا ساده ترین راه حل است.

پست a.toosi اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.