Application Server چیست و چگونه کار می کند؟

Application Server چیست و چگونه کار می کند؟

Application Server چیست؟

Application Server چیست؟ اگر شما نیز به مسائل فنی شبکه و سرور علاقه مند هستید، شاید این سوال را از خود پرسیده باشید. نرم افزار سرور کاربردی سیستمی است که بین سیستم عامل (OS) و منابع خارجی مانند سیستم مدیریت پایگاه داده و برنامه های کاربردی کاربر قرار می گیرد. با توجه به اینکه این مشکل یکی از مفاهیم اصلی در دنیای وب و شبکه است، در این مقاله وبلاگ پارس پاک تصمیم گرفتیم در مورد آن صحبت کنیم و توضیح دهیم اپلیکیشن سرور چیست؟; پس تا انتها همراه ما باشید.

شرایطی که باید درباره Application Server بدانید

اولین قدم در پاسخ به سوال Application Server چیست؟، برای کسب اطلاع از شرایط این زمینه. در جدول زیر این اصطلاحات و تعاریف آنها را ارائه کرده ایم:

اصطلاح توضیح
وب سرور مسئول ذخیره و پردازش و تحویل داده های ورودی و خروجی برای صفحات وب
مشتری وب مشتری یا کاربر وب که به عنوان آخرین اتصال برای دسترسی به منابع وب تعریف می شود
HTTPS یکی از پروتکل های اینترنتی برای ارتباط بین وب سرورها و سرویس گیرندگان وب
Servlet/JSON زبانی برای تبادل اطلاعات بین وب و برنامه های کاربردی وب
منطق تجارت قوانین مربوط به ذخیره سازی داده ها و انتقال منابع برنامه
کاربرد نرم افزار یا وب سایتی که به پایگاه داده متصل می شود

سرور برنامه چیست؟ | توضیحات اولیه

قبل از اینکه وارد موضوع اصلی شویم و متوجه این موضوع شویم Application Server چیست؟ابتدا باید اطلاعات پس زمینه این مشکل را بدست آوریم.

محتوای منتشر شده در وب اپلیکیشن ها یا وب سایت ها به دو نوع محتوای ثابت و پویا تقسیم می شود. محتوای پویا توانایی تعامل با کاربر را دارد. به همین دلیل، کاربر معمولاً بیشتر با آنها درگیر می شود و احتمالاً این همان چیزی است که در وب سایت خود به آن نیاز دارید.

چند نمونه از مواردی که به طور گسترده از محتوای پویا در ساختار وب سایت خود استفاده می کنند عبارتند از:

  • شرکت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک
  • محصولات قرار داده شده در فروشگاه های آنلاین (مثلاً در این زمینه، میزان موجودی کالا بر اساس میزان خرید انجام شده و به صورت کاملا پویا تغییر می کند)
  • وب سایت های پیش بینی و گزارش آب و هوا

همانطور که می بینید، در تمام این مثال ها محتوای پویا نقش مهمی ایفا می کند. حال نکته این است که در این نمونه ها نقش Application Server چیست؟? اپلیکیشن سرور در واقع نرم افزار یا گاهی سخت افزاری است که وظیفه اصلی آن سرویس دهی و اجرای یک صفحه وب با محتوای پویا یا یک برنامه وب است.

برعکس، محتوای شما می تواند ثابت باشد. یعنی نباید با کاری که کاربر روی آن انجام می دهد تغییر کند (به مثال تغییر موجودی محصول به عنوان محتوای پویا مراجعه کنید). نمونه خاصی از این نوع محتوا، مقالاتی است که در وبلاگ وب سایت منتشر می کنید.

به طور کلی، یک برنامه کاربردی سرور دارای ویژگی های اصلی زیر است:

  • از پروتکل های متعددی مانند HTTP (محبوب ترین و محبوب ترین پروتکل وب) برای IIOP/SSL استفاده می کند.
  • از قابلیت Multithreading استفاده می کند که سرعت و کارایی فرآیندهای محاسباتی را افزایش می دهد.
  • منطق کسب و کار را مدیریت می کند که مسئول تدوین و کنترل قوانین برای مدیریت رفتار داده ها در تجارت است.

اگر می خواهید بدانید سرور چیست و با انواع سرورها از نظر کاربرد، مکان و اشتراک منابع و سیستم عامل ها و کنترل پنل سرور آشنا شوید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

سرور چیست؟

اهمیت Application Server چیست؟ و این چطوری کار می کند؟

سرورهای برنامه به عنوان یک رابط بین پایگاه داده ای عمل می کنند که داده های برنامه و کلاینت های وب را ذخیره می کند. یکی دیگر از کارهایی که اپلیکیشن سرور انجام می دهد، برقراری ارتباط با وب سرور برای ارائه محتوا به مشتری است.

هم وب سرورها و هم سرورهای برنامه از طریق سرورلت ها ارتباط برقرار می کنند. اگر با زبان برنامه نویسی جاوا آشنایی دارید، باید بدانید که Servlets کلاس های جاوا سمت سرور هستند که درخواست های وب سرور را مدیریت می کنند و به آنها پاسخ می دهند. به عبارت دیگر، از servlet ها برای بازگرداندن محتوای وب پویا به صفحات وب استفاده می شود.

اگرچه برنامه نویسی CGI (رابط دروازه مشترک)، یکی دیگر از برنامه های افزودنی سرور، نیز می تواند به جای Servlets استفاده شود، Servlets معمولاً هزینه کمتری برای شما خواهد داشت زیرا آنها مستقیماً بدون CGI به سرور متصل می شوند.

اجازه دهید این موضوع را با یک مثال بیشتر توضیح دهیم. هنگامی که یک کاربر وب با استفاده از مرورگر خود یک برنامه وب را جستجو می کند، فرآیند زیر رخ می دهد:

  • درخواست کاربر از طریق وب سرویس کاربر به وب سرور (سرور برنامه کاربردی وب) ارسال می شود.
  • وب سرور محتوای پویا را از وب سرور درخواست می کند. وب سرورهایی که معمولاً از servlet استفاده می کنند.
  • برنامه سرور داده ها را از پایگاه داده دانلود می گیرد و به همراه محتوای پویا درخواستی به وب سرور برمی گرداند.
  • وب سرور برنامه وب و اطلاعات درخواستی را در اختیار مشتری قرار می دهد.

احتمالاً تا به حال به این نتیجه رسیده اید که برنامه Application Server چیست؟; با این حال، فرآیندی که در چهار مرحله توضیح دادیم ممکن است بسته به اینکه سرور شما یک سرور برنامه وب اشتراکی است یا خیر، کمی متفاوت باشد.

در معماری وب سرور، پراکسی های معکوس یا متعادل کننده بار، درخواست های ترافیک را به سرورها هدایت می کنند که هر کدام ظرفیت و پهنای باند خاصی دارند. بنابراین با این روش می توان درخواست های دریافتی کاربر را به درستی مدیریت کرد.

سرور برنامه چیست؟

در معماری خدمات، یک نقش Application Server چیست؟?

هنگامی که کاربر برنامه وب درخواست خود را برای دسترسی و استفاده از آن ارسال می کند، برنامه وب اساساً کارهای سنگین را برای ذخیره و پردازش آن درخواست انجام می دهد. در ادامه مقاله به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که در معماری سرویس نقش است Application Server چیست؟

دلیلی که باید وب اپلیکیشن چیست؟

هر روز میلیاردها مشتری خدماتی را که می خواهند استفاده کنند درخواست می کنند. به عنوان مثال، آنها برای مدیتیشن و شروع خوب روز به Headspace می روند یا از Google Docs برای گزارش استفاده می کنند یا در زمان استراحت به توییتر می روند. اپلیکیشن وب شما در بین تمامی این خدمات قرار می گیرد و مشتریان زیادی به آن مراجعه می کنند. صرف نظر از اینکه در مورد کدام یک از این خدمات صحبت می کنیم، به طور خلاصه، فرآیندی که برای دسترسی مشتری به سرویس انجام می شود این است که از برنامه Pull server گرفته شده و از طریق وب سرور تحویل داده می شود.

در این فرآیند، وب سرورها مسئول ارائه درخواست های HTTP با پاسخ های HTTP به کاربران سرویس هستند. برخلاف وب سرورهایی که نیاز به پردازش داده های ثابت برای یک یا چند برنامه (وب سایت) و حفظ امنیت آنها دارند، معمولاً طراحی ساده و سبکی دارند، درخواست های پویا اساساً به طراحی پیچیده تری نیاز دارند.

علاوه بر حفظ امنیت، یکی از کارکردهای مهم برنامه های وب، بهینه سازی ترافیک است. برای توضیح بیشتر، در نظر بگیرید که رسیدگی به درخواست‌های HTTP کاربران و انتقال و ذخیره همزمان منابع از چندین وب‌سایت، به دلیل بهینه نبودن، پیشنهاد منطقی برای وب سرورها نیست. برنامه های کاربردی وب با طراحی قدرتمند خود برای رسیدگی به درخواست های محتوای وب پویا، این شکاف را پر کردند.

بررسی اهمیت استفاده از یک برنامه کاربردی سرور

تفاوت بین وب سرور و اپلیکیشن سرور چیست؟?

نکته دیگری که باید بدانید تفاوت بین وب سرور و سرور برنامه است. در جدول زیر به چند تفاوت مهم بین آنها اشاره کرده ایم:

مشخصه

برنامه ی سرور وب سرور
طراحی شده برای… HTTP و سایر درخواست های مرتبط با منطق تجاری را ارائه دهید فقط درخواست های HTTP را ارائه می دهد
متخصص ارائه… این منطق تجارت است محتوای وب استاتیک
میزان استفاده از منابع … بسیار است کم است
پشتیبانی می کند… EJB Servlet، JSP و JSON

مقاله زیر را مطالعه کنید تا با نحوه عملکرد وب سرورها و انواع وب سرورها و تفاوت عملکرد آنها آشنا شوید.

یک وب سرور چیست؟

مهمترین برنامه سرور موجود

حالا با توضیحات ارائه شده متوجه می شویم Application Server چیست؟بهتر است با مهم ترین تامین کنندگان آن آشنا شوید. این اطلاعات را در جدول زیر آورده ایم:

نام برنامه سرور رایگان یا تجاری تامین کننده
ColdFusion، JRun تجاری Adobe
جرونیمو، تامکت، TomEE رایگان آپاچی
Web Objects تجاری یک سیب
ماهی شیشه ای، اسکله رایگان خاموشی
WebSphere، جامعه WebSphere AppServer (AS). تجاری IBM
سرور برنامه بین مرحله ای تجاری فوجیتسو
پلتفرم اپلیکیشن Magic xpa تجاری شعبده بازي
IIS تجاری مایکروسافت
Fusion Middleware، GlassFish، ظروف Oracle J2EE، WebLogic تجاری اوراکل
پلتفرم برنامه JBoss Enterprise، WildFly رایگان کلاه قرمز
ThinApp تجاری VMware

نتیجه

Application Server چیست؟ این شاید یکی از مهمترین سوالات در زمینه وب و شبکه باشد. در یک تعریف ساده، برنامه کاربردی سرور نرم افزار، سیستمی است که به عنوان رابط رابط بین سیستم عامل و پایگاه داده و برنامه های کاربردی مورد نیاز کاربران عمل می کند. اما این تعریف تنها آغاز داستان است. اپلیکیشن سرور دارای نکات فنی متعددی است که به عنوان یک توسعه دهنده یا صاحب اپلیکیشن وب و یا حتی یک فرد علاقه مند به تحقیق در این زمینه باید اطلاعات دقیقی داشته باشید. در این مقاله توسط وبلاگ پارس پاکدر این مورد به تفصیل توضیح داده ایم سرور برنامه چیست؟کاربرد آن چیست، چگونه کار می کند و معروف ترین سرورهای کاربردی امروزی کدامند.

سوالات متداول

1. کاربرد Application Server چیست؟?

برنامه سرور به سرور کمک می کند تا یک پاسخ پویا به درخواست ارسال شده توسط مشتری ایجاد کند.

2. تفاوت بین وب سرور و اپلیکیشن سرور چیست؟?

سرور برنامه یک ماشین مجازی جاوا (JVM) است که می تواند برنامه های کاربردی کاربر را اجرا کند. برنامه سرور با همکاری وب سرور می تواند به درخواست های ارسال شده از سمت مشتری پاسخ های پویا ارائه دهد. به عبارت دیگر، وب سرور سروری است که درخواست داده شده را می پذیرد و در ازای آن سند مربوطه را ارسال می کند. اما برنامه سرور شامل بخشی از کانتینر EJB است که برای اجرای برنامه ها استفاده می شود.

3. هدف اپلیکیشن سرور چیست؟?

هدف برنامه سرور این است که به عنوان یک میزبان (کانتینر) برای منطق تجاری کاربر عمل کند و در عین حال دسترسی به برنامه تجاری و عملکرد آن را تسهیل کند.

{ “@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “کاربرد Application Server چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “اپلیکیشن سرور به سرور کمک می‌کند تا Response داینامیک به Request ارسال‌شده از سمت کلاینت ایجاد کند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تفاوت وب سرور و اپلیکیشن سرور چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “اپلیکیشن سرور ماشین مجازی جاوا (JVM) است که اپلیکیشن‌های کاربر را می‌تواند اجرا کند. اپلیکیشن سرور با همکاری وب سرور می‌تواند Response‌های داینامیک را به Request‌های ارسال‌شده از سمت کلاینت ارائه دهد. به‌عبارت‌دیگر، Web Server سروری است که Request داده‌شده را می‌پذیرد و درمقابل، داکیومنت مرتبط را ارسال می‌کند؛ اما اپلیکیشن سرور جزئی از کانتینر EJB را نیز شامل می‌شود که برای اجرای اپلیکیشن‌ها کاربرد دارد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “هدف استفاده از اپلیکیشن سرور چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “هدف اپلیکیشن سرور این است که به‌عنوان میزبان (کانتینر) برای Business Logic کاربر وارد عمل شود و در‌عین‌حال، امکان دسترسی به اپلیکیشن تجاری و عملکرد آن را نیز تسهیل کند.”
}
}]
}

Application Server چیست و چگونه کار می کند؟ اولین بار در پارسپک. به نظر می رسد.