منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • CDN چیست و استفاده از آن برای وب سایت ها چه مزایایی دارد؟

CDN چیست و استفاده از آن برای وب سایت ها چه مزایایی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
CDN چیست و استفاده از آن برای وب سایت ها چه مزایایی دارد؟

CDN چیست؟

CDN مخفف شبکه تحویل محتوا برای او به زبان فارسی نیز هست شبکه توزیع محتوا تماس گرفت. یکی از معیارهای مهم در سئو، سرعت بارگذاری سایت برای کاربران است. فرض کنید کاربری از خارج از کشور می خواهد سایت شما را در داخل کشور میزبان ببیند. البته به دلیل مسافت، سرعت بارگذاری سایت برای این کاربر با کاربری که در داخل کشور است متفاوت است. CDN این مجموعه ای از سرورها است که نسخه کش شده سایت شما را بر اساس موقعیت مکانی کاربر از نزدیکترین سرور به کاربر نمایش می دهد.

در انیمیشن زیر به راحتی می توانید وظیفه CDN را مشاهده کنید.


 

چرا باید CDN برای استفاده؟

یکی از معیارهایی که سئو برای بهینه سازی سایت شما بررسی می کند، استفاده از آن است GTMETRIX و این سایت تعدادی پارامتر را برای بهینه سازی سایت شما بررسی می کند و یکی از این پارامترها همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید استفاده از CDN است.

cdn gtmetrix

امنیت بیشتر با CDN

یکی از دلایلی که سایت ها از CDN ها استفاده می کنند، افزایش امنیت است. هنگامی که یک سایت از CDN استفاده می کند، IP اصلی سرور مخفی می شود، که مانع از انجام حملات Ddos توسط هکرها بر روی سایت می شود. از یک CDN در سایت خود در پشت شبکه یا فایروال استفاده کنید WAF و دستورات مشکوک به سرور اصلی شما ارسال نمی شود.

کاهش بار سرور با CDN

یکی دیگر از دلایل استفاده پربازدیدترین سایت ها از شبکه توزیع محتوا، کاهش بار و فشار روی سرور اصلی است. با توجه به اینکه وقتی از Cdn استفاده می کنیم سرور مستقیما به درخواست های کاربر پاسخ نمی دهد تضاد و فشار روی سرور کمتر خواهد بود.

از چی CDN e برای استفاده؟

شرکت های زیادی وجود دارند که خدمات CDN را ارائه می دهند. اما برخی خدمات رایگان نیز ارائه می دهند. معروف ترین شرکت CDN در جهان CloudFlare که خدمات رایگان هم دارد. اما یکی از مهم ترین دلایل عدم استفاده از Cloudflair در ایران کمبود سرور در داخل کشور است که باعث می شود کاربران داخل کشور سایت را از سرورهای خارج از کشور مشاهده کنند، حتی اگر سرور اصلی سایت در داخل کشور باشد و این در خود باعث تاخیر می شود. اما شرکت دیگری که توانسته محبوبیت زیادی در بین مصرف کنندگان کسب کند، آروان کلود است. این شرکت دارای چندین سرور در شهرهای مختلف ایران می باشد و بهترین گزینه برای استفاده از CDN برای سایت های داخلی می باشد.

 

امیدواریم مقاله CDN چیست برای شما عزیزان مفید بوده باشد. خوشحالیم که همراه ما هستید 🙂

CDN چیست و استفاده از آن برای وب سایت ها چه مزایایی دارد؟ برای اولین بار در مبین. به نظر می رسد.