منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • FaaS یا یک تابع به عنوان یک سرویس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد عملکرد به عنوان یک سرویس بدانید

FaaS یا یک تابع به عنوان یک سرویس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد عملکرد به عنوان یک سرویس بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
FaaS یا یک تابع به عنوان یک سرویس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد عملکرد به عنوان یک سرویس بدانید

FaaS سرویسی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها را بدون نیاز به مدیریت زیرساخت ابری اجرا کنند. در حال حاضر سرورهای بدون سرور وجود دارد. اما آنها از توسعه برنامه حذف شده اند.

با استفاده از یک مدل بدون سرور، ارائه‌دهندگان خدمات ابری اقدامات معمولی مانند آماده‌سازی، نگهداری و مقیاس‌بندی زیرساخت سرور انجام می‌دهند و توسعه‌دهندگان می‌توانند روی توسعه کد خود کار کنند. در این مقاله بیشتر در مورد FaaS صحبت خواهیم کرد. پس تا آخر با ما باشید.

FaaS چیست؟

FaaS مخفف ویژگی به عنوان یک سرویس است، سرویسی که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کد و برنامه های کاربردی را بدون نیاز به مدیریت زیرساخت ابری طراحی و اجرا کنند. بسیاری از مردم FaaS و Serverless را مترادف می دانند. اما این دو با هم متفاوت هستند و هر کدام تعریف متفاوتی دارند.

FaaS در واقع زیرمجموعه ای از محاسبات بدون سرور است و به عنوان راهی برای پیاده سازی معماری بدون سرور شناخته می شود. پس می توان گفت که این دو عبارت و کلمه با یکدیگر متفاوت هستند. سرور بدون سرور یک شکل انتزاعی از زیرساخت مانند سرورها و منابع را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. به همین دلیل تمرکز توسعه دهنده بیشتر می شود و روی اجرای کد خود تمرکز می کند.

اگر درخواستی وجود نداشته باشد، سرور به طور خودکار خاموش می شود و منابعی برای درخواست های دیگر فراهم می کند. جالب است بدانید در حالی که سرور بدون سرور هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت و این مزیت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

IaaS، PaaS و FaaS چه مشترکاتی دارند؟

IaaS به معنای زیرساخت به عنوان یک سرویس، PaaS به معنای پلتفرم به عنوان یک سرویس و FaaS به معنای عملکرد به عنوان یک سرویس است. هر سه سرویس در واقع تحت الشعاع محاسبات ابری قرار دارند و تفاوت در سطح انتزاع بین کاربر و زیرساخت است. در ادامه در مورد این سه سرویس بیشتر توضیح خواهیم داد.

faas را با saas، paas و iaas مقایسه کنید

FaaS چه تفاوتی با سایر سرویس های ابری دارد؟

IaaS

IaaS پایین ترین سطح انتزاع را برای کاربر ارائه می دهد. با IaaS، کاربران کنترل کاملی بر زیرساخت ها، نرم افزارها و ابزارهای مرتبط با فناوری خود دارند. اما آنها مجبور نیستند زیرساخت فیزیکی و مرکز داده را کنترل یا مدیریت کنند. نکته دیگر این است که با IaaS، توسعه دهندگان می توانند لایه های انتزاعی مورد نظر خود را انتخاب کرده و همه چیز را مدیریت کنند. همچنین، کاربران IaaS می‌توانند خدمات مدیریت شده را لایه‌بندی کنند تا مدیریت و نگهداری برنامه را آسان‌تر کنند.

PaaS

PaaS لایه دیگری از انتزاع را به کاربران اضافه می کند. با PaaS، کاربران دیگر مجبور نیستند سیستم عامل، زمان اجرا و سایر اجزای برنامه خود را به طور کلی مدیریت کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که کاربران همچنان کنترل کاملی بر پیکربندی‌های زیرساخت و برنامه‌ها خواهند داشت.

در واقع، PaaS یک راه حل زیرساختی کاملاً مدیریت شده برای توسعه دهندگانی که می خواهند برنامه ها را به سرعت اجرا و اجرا کنند، ارائه می دهد. با PaaS، توسعه دهندگان می توانند به طور کامل بر روی کار و توسعه خود تمرکز کنند و فرآیندها را به مدیریت تامین کننده بسپارند.

FaaS

از بین این سه سرویس، FaaS بیشترین راحتی و کارایی را ارائه می دهد. با استفاده از FaaS، توسعه دهندگان به پلتفرمی دسترسی دارند که منطق برنامه را در صورت تقاضا اجرا می کند. ارائه دهنده خدمات به طور کامل تمام منابع برنامه و سایر اجزای زیرساخت را مدیریت خواهد کرد. به همین دلیل برنامه نویسان و توسعه دهندگان از FaaS استقبال کردند و از آن استفاده کردند.

FaaS در مقابل PaaS

در حالی که FaaS و PaaS در نگاه اول کاملا مشابه به نظر می رسند، تفاوت های مهمی وجود دارد. در واقع، این تفاوت های مهم هنگام انتخاب یکی از این دو سرویس بسیار مهم خواهد بود.

مقایسه فاس و پااس

تفاوت های FaaS و PaaS را بررسی کنید

پیکربندی

پیکربندی یکی از تفاوت های این دو سرویس است. به دلیل سهولت استفاده و راه حل های مدیریت شده، FaaS زمان تحویل بسیار کمی دارد. اگرچه PaaS انتزاع بیشتری نسبت به سایر مدل‌های رایانش ابری ارائه می‌دهد، اما باید پیکربندی شود. این مشکل PaaS باید با توجه به میزان و سطح کنترل پیکربندی شود و دسترسی در نظر گرفته شود، می توان آن را به عنوان یک مزیت یا یک نقطه ضعف در نظر گرفت.

عملیات

عملیات از دیگر تفاوت های این دو سرویس است. فن آوری های FaaS همه برنامه ها را بر اساس درخواست های فردی اجرا می کنند. این مورد در مورد فناوری PaaS نیست. در صورت نیاز می توان منابع PaaS را به طور خودکار افزایش یا کاهش داد. البته به خاطر داشته باشید که برخی منابع معمولا همیشه کار می کنند.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری عامل دیگری است که با PaaS و FaaS متفاوت است. به عنوان مثال، مقیاس پذیری PaaS در صورت نیاز افزایش یا کاهش می یابد. اما توسعه دهنده باید پیکربندی آن را در نظر بگیرد. در مقابل، FaaS به ظرفیت و منابع برنامه ریزی نیاز نخواهد داشت و مقیاس پذیرتر خواهد بود.

قیمت گذاری

تفاوت دیگر بین FaaS و PaaS قیمت گذاری است. قیمت PaaS بسته به تامین کننده متفاوت است و برنامه های مختلفی دارد. برای یک بار کوچک، قیمت PaaS ارزانتر از FaaS نیست. اما FaaS به کاربران اجازه می دهد تا برای تماس های ویژگی پرداخت کنند. این باعث صرفه جویی در هزینه و زمان زیادی می شود. اگر بار سنگین دارید از PaaS و اگر بار سبک دارید از FaaS استفاده کنید.

FaaS چگونه کار می کند؟

برنامه هایی که در سال های گذشته نوشته شده اند معمولاً از معماری یکپارچه استفاده می کنند. معماری یکپارچه اجازه می دهد تا برنامه به عنوان یک کل و یک پیاده سازی طراحی شود. بنابراین مجبور شدند فوراً آن را آزاد کنند. با گذشت زمان، توسعه دهندگان شروع به استفاده از میکروسرویس ها کردند. میکروسرویس ها مجموعه ای از ماژول ها هستند که می توانند به طور مستقل مستقر شوند. نکته دیگر اینکه می توان به صورت مستقل و جداگانه روی آنها کار کرد که تست و نگهداری برنامه ها را تسهیل می کند.

یک تابع به عنوان یک سرویس عمل می کند

عملکرد چگونه به عنوان یک سرویس کار می کند؟

یک تابع در واقع یک میکروسرویس است که می تواند تنها یک عمل را در پاسخ به یک رویداد انجام دهد. با استفاده از FaaS، هنگامی که یک تابع راه اندازی می شود، ارائه دهنده سرور سرور را می چرخاند، عملکرد را اجرا می کند و سپس سرور را خاموش می کند. هنگامی که سرور خاموش می شود، چنین منابع محاسباتی در جای دیگری تخصیص داده می شود. این امر تأثیر مثبت مستقیم و غیرمستقیم بر تعمیر و نگهداری خواهد داشت.

توسعه‌دهندگانی که از FaaS استفاده می‌کنند، در واقع به پلتفرمی دسترسی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کد برنامه‌های خود را اجرا کنند. مهمترین ویژگی FaaS سادگی است. برای اینکه توسعه دهندگان بیشترین بهره را از FaaS ببرند، باید مطمئن شوند که هر ویژگی فقط یک عملیات را انجام می دهد. در نظر داشته باشید که دامنه اجرا باید محدود و در عین حال موثر باشد. درخواست از یک تابع برای فراخوانی یک تابع دیگر باعث کاهش سرعت برنامه در طول زمان و افزایش هزینه ها می شود.

مزایای FaaS

به طور کلی، استفاده از FaaS برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان مزایای زیادی دارد:

  • اولین مزیت استفاده از این معماری افزایش تمرکز توسعه دهنده بر روی کدنویسی و تغییر تمرکز از مدیریت زیرساخت سرور است.
  • دومین مزیت استفاده از FaaS صرفه جویی در هزینه است. در واقع، با FaaS، فقط به اندازه ای که از منابع استفاده کرده اید، پرداخت خواهید کرد. PaaS و IaaS چنین برنامه و عملکردی ندارند.
  • مزیت سوم استفاده از این معماری، امکان مقیاس بندی خودکار بدون برنامه ریزی ظرفیت یا نگهداری مداوم است. در واقع تمام این کارهای مدیریتی و زیرساختی توسط خود ارائه دهنده انجام خواهد شد.
  • چهارمین مزیت استفاده از FaaS این است که در زمان صرفه جویی می کند. با توجه به راحتی این معماری، استفاده از FaaS باعث صرفه جویی در وقت شما نیز می شود.

عملکرد به عنوان یک سرویس چیست؟

مزایای استفاده از سرویس FaaS چیست؟

نکاتی برای انتخاب FaaS

به طور کلی، FaaS را می توان در برنامه های کاربردی وب، پردازش داده ها، ربات های گفتگوی آنلاین، ویژگی های بایگانی و غیره استفاده کرد. اما برای انتخاب FaaS بهتر است به این نکات توجه کنید.

حجم کار

حجم کاری نکته ای است که باید قبل از استفاده از FaaS در نظر گرفت. FaaS معمولاً برای بارهای کاری ثابت استفاده می شود و اگر حجم کاری شما ثابت یا سبک باشد می توانید از آن استفاده کنید.

از آنجایی که قیمت گذاری FaaS بر اساس عملکرد ویژگی است، در صورت بالا بودن حجم کاری ممکن است استفاده از این معماری و سرویس در مقایسه با PaaS مقرون به صرفه نباشد. اگر حجم کاری شما نسبتاً کم است، FaaS بهترین گزینه برای شما خواهد بود و هزینه های شما را کاهش می دهد.

کنترل

همانطور که قبلاً گفتیم، FaaS یکی از انتزاعی ترین سرویس های ابری است. به میزان کنترلی که بر پیکربندی ها و زیرساخت های خود ترجیح می دهید فکر کنید و اگر کنترل بیشتری می خواهید از PaaS استفاده کنید. توسعه دهندگانی که خواهان کنترل کامل بر زیرساخت های خود هستند، می توانند از مزایای IaaS استفاده کنند.

اخرین حرف

برای استفاده از PaaS یا IaaS یا FaaS، باید نیازهای مدیریتی و محاسباتی خود را در نظر بگیرید. اگر حجم کار سنگینی ندارید و نمی خواهید پول زیادی برای سرورها و منابع خرج کنید، استفاده از FaaS را فراموش نکنید. اگر می خواهید در زمان خود صرفه جویی کنید، FaaS همچنان بهترین انتخاب برای شماست. اما در آخر، ویژگی های IaaS و PaaS را در نظر بگیرید تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنید.

سوالات متداول

1. FaaS چیست؟

FaaS مخفف تابع به عنوان یک سرویس است، سرویسی که به برنامه نویسان کمک می کند تا کد و برنامه های خود را اجرا کنند.

2. تفاوت سرور بدون سرور با FaaS چیست؟

FaaS زیرمجموعه ای از محاسبات بدون سرور است و به عنوان راهی برای پیاده سازی معماری بدون سرور شناخته می شود.

3. آیا FaaS، IaaS و PaaS متفاوت هستند؟

بله، هر سه ارائه محاسبات ابری هستند. اما در سطح انتزاعی که به مصرف کننده ارائه می کنند، با یکدیگر تفاوت دارند.

4. بین FaaS، IaaS و PaaS کدام بهتر است؟

پاسخ به این سوال به حجم کار بستگی دارد. اما می توان گفت برای بار سبک استفاده از FaaS بسیار مناسب خواهد بود. اگر حجم کاری شما زیاد است، توصیه می کنیم از PaaS استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید کنترل کامل زیرساخت را در دست بگیرید، استفاده از IaaS بهترین گزینه برای شماست.

5. در انتخاب FaaS به چه نکاتی توجه کنیم؟

حجم کار و کنترل و قفل کردن تامین کننده

{“@context”: “https://schema.org”، “@type”: “FAQPage”، “mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “FaaS چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “FaaS مخفف عبارت Function as a Service و سرویسی است که به برنامه‌نویسان برای اجرای کد و برنامه‌هایشان کمک می‌کند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “Serverless چه تفاوتی با FaaS دارد؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “FaaS زیرمجموعه‌ای از محاسبات Serverless است و به‌عنوان راهی برای پیاده‌کردن معماری Serverless شناخته می‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا FaaS و IaaS و PaaS با یکدیگر تفاوت دارند؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بله، هر سه ارائه‌های محاسبات ابری هستند؛ اما در سطح انتزاعی که به کاربر ارائه می‌دهند، با یکدیگر تفاوت دارند.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “بین FaaS و IaaS و PaaS کدام بهتر است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “جواب این سؤال بستگی به حجم کاری و… خواهد داشت؛ اما می‌توان گفت که برای حجم کاری سبک استفاده از FaaS بسیار مناسب خواهد بود. درصورتی‌که حجم کارتان سنگین است، پیشنهاد می‌کنیم که از PaaS استفاده کنید؛ اما اگر می‌خواهید مدیریت کامل زیرساخت را بر‌عهده داشته باشید، استفاده از IaaS مناسب‌ترین گزینه برایتان خواهد بود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “برای انتخاب FaaS به چه نکاتی توجه کنیم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “حجم کار و کنترل و Vendor lock-in”
}
}]
}

FaaS یا یک تابع به عنوان یک سرویس چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ویژگی به عنوان یک سرویس برای اولین بار در پارسوپک بدانید. به نظر می رسد.