منو سایت

Proxmox در مقابل ESXi

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Proxmox در مقابل ESXi

 

Proxmox در مقابل ESXi

Hypervisor نرم افزار مجازی سازی است که برای ایجاد ماشین های مجازی (VM) استفاده می شود. Hypervisor ها بر روی ماشین های میزبان (سرورهای فیزیکی) اجرا می شوند، در حالی که ماشین های مهمان ماشین های مجازی هستند که توسط هایپروایزر ایجاد و مدیریت می شوند. مزیت استفاده از Hypervisor این است که به کاربران اجازه می دهد چندین نمونه از سیستم عامل های مختلف را اجرا کنند که منابع سخت افزاری یکسانی دارند. دو Hypervisor معروف Proxmox و VMware ESXi هستند. در این مقاله با تفاوت های بین Proxmox و ESXi آشنا خواهید شد و در مورد نحوه انتخاب هایپروایزر مناسب برای سازمان خود مشاوره دریافت خواهید کرد.

 

Proxmox در مقابل ESXi

Proxmox و ESXi هایپروایزر نوع 1 هستند. آنها مستقیماً روی سخت افزار ماشین میزبان اجرا می شوند و از آن برای سیستم عامل های مهمان استفاده می کنند. هایپروایزورهای نوع 1 اغلب به عنوان هایپروایزورهای فلزی برهنه شناخته می شوند. هایپروایزورهای نوع 2 مانند هر نرم افزار رایج دیگری بر روی سیستم عامل هاست اجرا می شوند.

Proxmox

Proxmox VE (محیط مجازی) نرم افزار کاملا متن باز است که امکان مجازی سازی سطح بالا را فراهم می کند. این یک مجازی ساز لینوکس مبتنی بر دبیان است که به کاربران امکان می دهد از مجازی سازی کامل KVM برای سیستم عامل های ویندوز و کانتینرهای لینوکس یا لینوکس (LXC) برای اجرای برنامه های لینوکس استفاده کنند.
Proxmox دارای یک رابط گرافیکی داخلی مبتنی بر وب برای مدیریت ماشین‌های مجازی، کانتینرها و منابع مرتبط در میان چندین خوشه است.

Proxmox در مقابل ESXi

ESXi

ESXi یک مجازی ساز سازمانی است که توسط VMware توسعه یافته است. این بخشی جدایی ناپذیر از بسته مجازی سازی vSphere با پورتال مدیریت vSphere برای مدیریت سرور مجازی ESXi است. ابزار دیگری که مدیریت ESXi را تکمیل و ساده می کند سرور vCenter است که یک برنامه متمرکز برای مدیریت چندین ماشین مجازی و میزبان ESXi از طریق کلاینت وب vSphere است.

Proxmox در مقابل ESXi

ابزار ESXi به عنوان بخشی از هایپروایزر vSphere رایگان است، اما برای ادامه مدیریت ESXi از طریق سرور vCenter، پس از 60 روز به مجوز نیاز دارد. پس از 60 روز، نرم افزار منابع را به دو پردازنده فیزیکی در هر ماشین میزبان و حداکثر 8 vCPU در هر ماشین مجازی محدود می کند. با این حال، نسخه رایگان ESXi به کاربران اجازه می دهد تا ماشین های مجازی محدودی را بدون محدودیت حافظه یا هسته های پردازنده اجرا کنند.

 

Proxmox در مقابل ESXi

بخش زیر یک مقایسه کلی بین Proxmox و ESXi را نشان می دهد. برای مشاهده ویژگی های اصلی، می توانید جدول زیر را بررسی کنید:

Proxmox در مقابل ESXi

 

فرصت ها

Proxmox

Proxmox دارای تعداد شگفت انگیزی از ویژگی ها است که یکی از معروف ترین آنها رابط کاربری گرافیکی یا CLI مبتنی بر وب با پوسته Unix یا Windows PowerShell است که مدیریت VM را آسان تر می کند. به غیر از رابط کاربری، سایر ویژگی های قابل توجه عبارتند از:

مدیریت خوشه دسترسی بالا: برای مدیریت تعداد زیادی گره استفاده می شود.

سرور پشتیبان: امکان بازیابی نسخه های پشتیبان بدون خاموش کردن ماشین های مجازی.

امکان انتقال خودرو بدون استثنا: کاهش زمان از کار افتادن دستگاه

سیستم مبتنی بر پایگاه داده: برای همگام سازی فایل های پیکربندی استفاده می شود.

پشتیبانی از نرم افزار شخص ثالث

امنیت داخلی: فایروال های یکپارچه با کنترل های جداگانه برای ماکروها، گروه های امنیتی، نام های مستعار و مجموعه های IP.

ذخیره تصاویر برای شبیه سازی: تصویر VM را به صورت محلی با استفاده از ظرف LVM یا فرمت فایل سیستم ZFS یا ذخیره سازی مشترک مانند NFS یا iSCSI ذخیره کنید.

مدل شبکه پل: پشتیبانی از IPv4 و IPv6 و حداکثر 4094 پل در هر میزبان.

 

ESXi

ESXi از بیشتر ویژگی‌های Proxmox پشتیبانی می‌کند، اما با برخی از ویژگی‌های بهبود یافته، به‌ویژه پشتیبانی محلی از Kubernetes، در بین مشتریان جهانی متمایز است. دیگر ویژگی های برجسته ESXi عبارتند از:

رابط کاربری گرافیکی داخلی: ESXi یک رابط کاربری گرافیکی ارائه می دهد که از طریق HTML5 vSphere CLI یا API مبتنی بر REST قابل دسترسی است.

بارگذاری سریع: با ویژگی VM to memory، می‌توانید زمان راه‌اندازی سرور را کاهش دهید و زمان خرابی را به حداقل برسانید.

امنیت: گزینه های امنیتی پیشرفته، از جمله رمزگذاری، دسترسی مبتنی بر نقش، ورود به سیستم و ممیزی.

سازگاری:سازگار با بسیاری از برنامه ها و تنظیمات.

vMotion: امکان جابجایی ماشین های مجازی بدون وقفه بین سرورها

پشتیبانی Kubernetes: از خوشه های داخلی k8s با استفاده از سرویس همگام سازی کانتینر Tanzu پشتیبانی می کند.

آرشیو کردن: با استفاده از REST API و vCenter Server Appliance گزینه های پشتیبان و بازیابی را ارائه می دهد.

 

بهره وری

هر دو هایپروایزر نوع 1 قابلیت های عملکرد عالی را ارائه می دهند که برای پیکربندی های مختلف مناسب است. با این حال، ESXi، یک راه حل مجازی سازی استاندارد صنعتی، رم و ظرفیت میزبان بیشتری نسبت به Proxmox ارائه می دهد. جدول زیر نمای کلی از ویژگی های مختلف را ارائه می دهد:

 

Proxmox در مقابل ESXi

 

در حالی که Proxmox قابلیت های یکسانی را به همه کاربران به صورت رایگان ارائه می دهد، ESXi چندین سطح کارایی دارای مجوز را ارائه می دهد که تعداد هاست ها در یک کلاستر و مقدار RAM در هر میزبان را افزایش می دهد. Proxmox Backup Server یک ابزار در سطح شرکتی برای پشتیبان گیری و بازیابی ماشین های مجازی، کانتینرها و هاست ها با راه حل های پشتیبان است. ویژگی های پشتیبانی شده عبارتند از: پشتیبان گیری افزایشی، بازنشانی، فشرده سازی Zstandard و احراز هویت رمزگذاری. نسخه رایگان راه حل های پشتیبان گیری ESXi را محدود می کند و نیاز به پشتیبان گیری بر اساس فایل ها با استفاده از برنامه های اختصاصی دارد. علاوه بر این، به دلیل اینکه نسخه رایگان راه حل های پشتیبان در vCenter ندارد، برای استفاده شرکتی توصیه نمی شود.

 

چگونه انتخاب کنیم؟

هر دو Proxmox و ESXi هایپروایزرهای نوع 1 هستند که روی سرورهای فلزی خالی اجرا می شوند، اما معمولاً اهداف متفاوتی را دنبال می کنند. بین Proxmox و ESXi، با در نظر گرفتن تعدادی فاکتور، یکی را انتخاب کنید: اندازه کسب و کار، گزینه های مقیاس پذیری بودجه، و عملکرد مقرون به صرفه (از جمله گروه بندی، بایگانی، و قابلیت حمل). آسان برای استفاده و مدیریت. ESXi چندین گزینه صدور مجوز را با مجموعه ویژگی های مختلف برای مطابقت با نیازهای هر کسب و کار ارائه می دهد. ESXi معمولاً یک راه حل در کلاس سازمانی با ویژگی های پیشرفته، یک شبکه گسترده و منابع شرکتی گران قیمت است.

از طرف دیگر، Proxmox برای سازمان هایی که نیاز به کنترل داخلی بیشتری روی قابلیت های مجازی سازی خود دارند، به قیمت پشتیبانی رسمی که هزینه بسیار کمتری نسبت به ESXi دارد، مناسب است. علاوه بر این، Proxmox مبتنی بر لینوکس است و یادگیری آن برای کاربرانی که به سیستم عامل لینوکس عادت دارند آسان است، در حالی که ESXi کد خاص خود را دارد و منحنی یادگیری سریع‌تری دارد.

 

 

نشریه Proxmox Vs. ESXi اولین بار در Server.ir پدیدار شد نگرش جهانی، هاست ایرانی.