منو سایت

vps vs vpn

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
vps vs vpn

 

vps vs vpn

 

VPS و VPN دو اصطلاح اغلب گمراه کننده هستند. اختصارات آنها مشابه است، بنابراین معمول است که این دو را با هم مخلوط کنیم. با این حال، هر کدام به دو نوع خدمات بسیار متفاوت اشاره دارد.

اساساً سرور خصوصی مجازی (VPS) نوعی میزبانی وب است، در حالی که شبکه خصوصی مجازی (VPN) یک سرویس و فناوری است که به شما امکان می دهد هنگام استفاده از وب کاملاً خصوصی و ناشناس بمانید.

اگرچه این خدمات بسیار متفاوت هستند، اما معمولاً بر اساس نام گروه بندی می شوند. اختلاط این دو اصطلاح می تواند گیج کننده باشد، به خصوص زمانی که شما تازه کار هستید.

در زیر بررسی می کنیم که VPS چیست و چگونه کار می کند، و همچنین تفاوت آن با VPN در مقایسه VPS در مقابل VPN.

 

vps

 

VPS چیست؟

 

قبل از اینکه بتوانیم مقایسه خود را انجام دهیم، مهم است که ابتدا تعریف میزبانی VPS چیست و در مورد منحصر به فرد بودن آن نسبت به سایر سیستم عامل ها صحبت کنیم. همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، VPS مخفف Virtual Private Server است. این یک نوع میزبانی وب است که توسط شرکت های میزبان ارائه می شود که یک محیط سرور مجازی را برای میزبانی وب سایت در اختیار شما قرار می دهد.

اگر کمی گیج کننده است، کمی بیشتر آن را تجزیه می کنیم.

سرور رایانه ای است که برای ذخیره فایل ها و داده های وب سایت استفاده می شود. هنگامی که یک نام دامنه را در مرورگر وارد می کنید، مرورگر با سرور ارتباط برقرار می کند و تمام فایل های کش شده را در سایت رندر می کند.

انواع مختلفی از میزبانی وب از جمله میزبانی اختصاصی، میزبانی مشترک، میزبانی مدیریت شده، میزبانی VPS وردپرس، میزبانی ابری و غیره وجود دارد.

میزبانی VPS از فناوری مجازی سازی برای تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی مختلف استفاده می کند. این به شما امکان دسترسی بیشتر به منابع سرور را می دهد و در صورت نیاز می توانید سرور مجازی خود را گسترش دهید.

از آنجایی که این یک سرور مجازی است، شما به محدودیت های یک سرور فیزیکی محدود نمی شوید. همچنین، از آنجایی که این یک محیط سرور خصوصی است، منابع سرور را با سایر کاربران به اشتراک نخواهید داشت.

اکنون سرورهای فیزیکی واقعی را به اشتراک خواهید گذاشت، اما با استفاده از فناوری مجازی سازی استفاده شده، هیچ همپوشانی در استفاده از سرور وجود نخواهد داشت.

vpn

 

VPN چیست و چگونه کار می کند؟

 

مخفف Virtual Private Network است. در اصل، یک VPN یک شبکه خصوصی و امن ایجاد می کند که سپس در سراسر اتصال شبکه شما گسترش می یابد. این به شما راهی می‌دهد تا در اینترنت ناشناس بمانید و در عین حال از تمام داده‌هایی که از طریق اتصال عبور می‌کنند محافظت کنید.

هنگامی که نرم افزار VPN انتخابی خود را راه اندازی کردید، مشتری VPN شما به طور خودکار تمام داده های ارسال شده از طریق اتصال شبکه شما را رمزگذاری می کند. قبل از اینکه هر داده ای از طریق اتصال شبکه عبور کند، ابتدا از طریق VPN می رود. سپس VPN ترافیک را رمزگذاری کرده و آن را منتقل می کند.

هر پورتال آنلاینی که در نهایت از آن بازدید می کنید، داده های ارسال شده را از سرور VPN می بیند، نه شبکه خانه (یا کافی شاپ) شما.

هنگامی که بدون فعال بودن VPN به اینترنت متصل می شوید، هر داده ای که منتقل می کنید اساسا برای هر کسی که ابزار مناسبی دارد باز است. بیشتر اوقات، این کاملاً خوب است، اما اگر اطلاعات حساسی مانند جزئیات بانکی، ایمیل‌ها یا هر چیز دیگری را به اشتراک می‌گذارید، ممکن است لایه دیگری از محافظت را بخواهید.

 

وقتی از VPN استفاده می کنید، تمام داده هایی که از طریق اینترنت منتقل می کنید مستقیماً از ISP شما به سرور VPN می رود و پس از آن VPN برای شما به اینترنت متصل می شود. این کمک می کند تا بسیاری از رایج ترین خطرات امنیتی که آنلاین با آن مواجه می شوید کاهش یا به طور کامل حذف شود.

به عنوان مثال، هنگام استفاده از VPN، اتصال کامپیوتر شما به داده هایی که انتقال می دهید بسیار دشوار است. همچنین، تمام داده های شما رمزگذاری شده است، بنابراین اگر اطلاعات شما رهگیری شود، هیچ کس نمی تواند داده های شما را تفسیر کند.

VPS در مقابل VPN

 

میزبانی VPS سرویسی است که به شما امکان می دهد وب سایت خود را در یک محیط سرور مجازی میزبانی کنید، در حالی که VPN یک ابزار کاربر محور است که به شما امکان می دهد با خیال راحت و ایمن وبگردی کنید.

احتمالاً تنها چیزی که VPS و VPN (علاوه بر نام اختصاری مرتبط نزدیک) مشترک دارند، جنبه مجازی سازی هر سرویس است.

هر دو نیازهای کاملا متفاوتی را برآورده می کنند، اگرچه به عنوان یک کاربر می توانید به هر دو سرویس اعتماد کنید. به عنوان مثال، اگر یک وب سایت بزرگ و پربازدید دارید، می توانید از هاست VPS برای میزبانی سایت خود استفاده کنید. سپس می توانید از نرم افزار VPN برای مدیریت سایت خود در حالی که به اینترنت دسترسی دارید برای محافظت از داده هایی که از طریق اینترنت ارسال می کنید استفاده کنید.

امیدواریم درک بهتری از نحوه کار میزبانی VPS و VPN ها همراه با اهداف منحصر به فرد آنها داشته باشید. چه بخواهید نحوه ایجاد وب سایت یا ثبت نام دامنه را بیاموزید، کارشناسان ما در server.ir می توانند شما را در تمامی سوالات میزبانی وب یاری کنند. همین امروز با ما تماس بگیرید تا یاد بگیرید چگونه وب سایت رویایی خود را بسازید.

پست vps vs vpn اولین بار در Server.ir | نگرش جهانی، میزبانی ایرانی.